Sprey Poliüretan Köpük Nedir ?

        Sprey Poliüretan sert köpük, hücresel yapılı, kapalı hücreli, düşük yoğunluklu bir izolasyon ve inşaat malzemesidir. Poliol ve Poliizosiyanat’ın oranlayıcı, yüksek basınçlı makineler ile püskürtülmesi sonucu oluşan iki bileşenli bir sistemdir. Sprey poliüretan köpük inşaat ve imalat sektörlerinde zorlukları büyük bir yelpazesi için kanıtlanmış çözümler sunan olağanüstü yönlü bir malzemedir.

     Dünyanın En iyi Isı Yalıtım Malzemesidir. Bir kaç saniye içinde kendi hacmini 30-40 katı şişerek Poliüretan Köpük halini alır. Sprey Poliüretan Köpük Avantajları İzolasyonda kullandığımız POLİÜRETAN izolasyon malzemesinin klasik sistem izolasyon malzemelerine göre birçok üstünlükleri vardır.

     Bunlar; SPREY POLİÜRETAN yüksek basınçlı poliüretan makinası ile uygulanır. Uygulama, makine sistemi, kompresör, ham madde pompaları ve hortumları bulunan tamamen mobil sistem ile gerçekleşir. Eğitilmiş personel bu mobil sistemle yerinde uygulamayı gerçekleştirir. Püskürtülen malzeme bulunduğu zeminine yapışarak yekparelik (ek yersiz) sağlar. Yüksek basınçla püskürtüldüğünden dolayı en ufak gözenekleri dahi doldurur. Sıvı olarak püskürtülen poliüretan çok kısa bir sürede reaksiyona girer, genişler, kabarır ve sertleşir.Ek yeri olmayan, ısı köprüsü oluşturmayan ve sızdırmazlık görevi yapan %100 kesin çözüm sağlayan bir yalıtım sistemidir.

     Poliüretan Malzemesinin Özellikleri: Polyol ve Isocyanat adlı iki kimyasal maddenin reaksiyona girerek oluşturdukları poliüretan, homojen ve sert köpüktür. Avrupa standartları EN 253 normuna uygundur. Uygulama sprey, enjeksiyon veya döküm tekniği ile yerinde veya ön üretimli olarak yapılır. Reaksiyon sistemine ve yerine göre birkaç saniye ile birkaç dakika arasında ayarlanır. POLİÜRETAN SPREY uygulamalarında blok bir kaplama elde edilir. Diğer yalıtım malzemelerine göre ek yerlerinin olmaması ısı köprüsünün ortadan kalkmasına neden olur ve tercih nedenlerinde önemli bir faktördür. Poliüretan, bütün boru sistemlerinde -200°C ile +140°C arasında ve mineral yünlü olarak da +315°C ye kadar kullanılabilen, üstün bir ısı izolasyonu malzemesidir. Basınca da dayanıklı olup, taşıdığı akışkan ve ceket boru arasında bir sandviç oluşturur. Ses izolasyonu sağlar. Kolay uygulanır. Yaşam ömrü yaklaşık bir asırdır. Diğer yalıtım malzemelerine göre ısı geçirgenliği en düşük mamüldür.

     Isı iletim katsayısı 0,017 – 0,019 Kcal/m h °C arasındadır. Uygulamanın yapılacağı bölgenin temiz olması gerekmektedir. Poliüretan uygulaması yapılacak alanın, ıslak olmaması gerekmektedir. İç Anadolu Bölgesinde konutlarda ve sanayide duvar ve çatı yalıtımlarında ısı yalıtım amacıyla 30~35 mm. kalınlığında poliüretan sprey izolasyonu yapılması uygun kabul edilmektedir. İklim şartları ve hava sıcaklıklarına göre bazı bölgelerimizde izolasyon kalınlıkları 10 ila 20 mm arttırılarak uygulanmaktadır. Sıvı olarak püskürtülen poliüretan çok kısa sürede reaksiyona girer, genleşir ve sertleşir. Ek yeri olmayan, ısı köprüsü oluşmayacak komple bir yalıtım sağlanmış olur. Üzerinde rahat bir şekilde gezilebilir.